وب سایت رسمی دکتر امیر بهتاش امیری

بورد تخصصی کودکان و نوزادان

نمودار رشد کودکان

نمودار رشد یکی از مهمترین ابزارها برای سنجش رشد طبیعی در نوزادان و شیرخواران میباشد. اندازه گیریهای یک نوبتی معمولا ارزش چندانی در پایش رشد شیرخواران ندارد و اندازه گیریهای متوالی و بررسی سیر رشد بر روی نمودار رشد هست که میتواند اطلاعات مناسبی از کافی یا ناکافی بودن رشد شیرخوار در اختیار ما قرار بدهد.

در اوایل تولد قد و وزن نوزاد در نمودار رشد بیشتر تحت تاثیر شرایط زندگی داخل رحم قرار دارد اما به تدریج به صدک مربوط به جثه ژنتیکی خود که از پدر و مادر به ارث برده است نزدیک میشود ضمن اینکه کاهش یا توقفهای ناگهانی در سیر صعودی نمودار رشد میتواند نشاندهنده بیماریهای آشکار مثل اسهال و یا بیماریهای پنهان مثل عفونت ادراری باشد.

لذا نمودار رشد یکی از ابزارهای اصلی در سنجش وضعیت سلامتی شیرخواران نوزادان و کودکان میباشد. یکی از سنجه های مهم در نمودار رشد اندازه گیری دورسر میباشد که متاسفانه خیلی از اوقات مورد غفلت قرار میگیرد در حالی که دربردارنده اطلاعات بسیار مهمی در خصوص رشد جمجمه و مغز میباشد. در نمودار رشد های جدید علاوه بر قد و وزن و دور سر، نسبت وزن به قد هم گنجانده شده است که میتواند در اندازه گیری یکی از معضلات مهم دنیای مدرن یعنی چاقی کودکان مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین در پشت نمودار رشد جدول واکسیناسیون قرار دارد که یکی از قسمتهای بسیار مهم سابقه پزشکی هر کودکی میباشد. همچنین در سمت دیگر پشت نمودار رشد اطلاعات کمکی برای تغذیه شیرخواران شش تا دوازده ماه قرار دارد که به عنوان یک راهنمای استاندارد بومی حاوی راهنمایی های بسیار مهمی میباشد.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر در خصوص نمودار رشد و به طور کلی رشد و نمو اطفال میتوانید با مطب دکتر امیر بهتاش امیری متخصص اطفال تماس بگیرید و یا به وبسایت www.dr-amiri.com مراجعه فرمایید . نمودار رشد استاندارد کشوری برای والدین گرامی در این قسمت جهت دانلود موجود است

جهت دانلود فایل نمودار رشد کودکان اینجا کلیک کنید.

آدرس مطب

تهران ، خیابان پاسداران ، نگارستان چهارم ، پلاک 28 شرقی ، طبقه اول ، واحد 2
تلفن : 22894203-021
اینستاگرام : Drbehtashamiri
زمانبندی : فقط عصر ها بجز پنجشنبه و جمعه ها
پذیرایی فقط با وقت قبلی

طراحی توسط گروه نرم افزاری پزشک آنلاین